אפקט הפחד

פורום גלישת רוח, גלישת קייט ושייט - windsurf, kitesurf, sailing

מנהלים: batgalim, גולן

שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
alonkaplan
יצירת קשר:

אפקט הפחד

שליחה על ידי alonkaplan »

לא. אני לא הולך לשאול אתכם האם אתם מפחדים בגלישה.
כל גולש בשלב מסוים בחיי הגלישה שלו נתקל בפחד – מהגלים, מהרוח, מתקלה בציוד או אפילו ממהירות גבוהה של הגלשן.
הדיון בפחד רלבנטי להבנת דרך ההתקדמות של הגולש, המושפעת בין השאר מן הפחד.
אני מחלק את הגולשים לשני סוגים: "חסרי פחד" ו"זהירים".
חסרי הפחד הם אלו ש"אין להם אלוהים". הם תמיד ינסו דברים מטורפים ויכנסו בתנאים הקשים כאילו הם לא קיימים. מאידך, פעמים רבות הם לא ישלימו את הביצועים וגם עלולים לשלם על תעוזתם בנזקים רבים לציוד וביקור בחופים נידחים במורד הרוח.
הזהירים הם אלו שיש להם פחד מסוים והם מתגברים עליו ע"י שיפור מתמיד ברמת הגלישה שלהם והתאמת תנאי הגלישה שבהם הם גולשים לרמת הגלישה.
ניתן לתאר את דרך ההתקדמות של שני סוגי הגולשים על גבי גרף דמיוני, המראה את השיפור ברמה לאורך ציר הזמן:
גולש "חסר פחד" יתקדם מהר מאד בתחילת חיי הגלישה שלו, או בניסיונותיו לעשות תרגילים חדשים, ורק לאחר שיכשל או יתקל בתנאי ים שיקשו עליו – הוא יחל לרכוש את הטכניקה והמיומנות הדרושים להתמודד עם תנאים אלו.
גולש "זהיר" יפעל בדרך מדורגת, כלומר קודם ירכוש את הטכניקה והביטחון ורק לאחר מכן יגלוש בתנאים קשים יותר.
ראוי לציין שאין דרך נכונה לעשות את זה והדבר תלוי בעיקר באופי של הגולש והגישה שהוא מאמץ כלפי הגלישה. כמו כן, שני סוגי הגולשים נפגשים בנקודה מסוימת בחיי הגלישה שלהם, כך שרמת הביצועים שלהם בפועל יכולה להיות זהה, אם כי עדיין ניתן יהיה להבחין בהבדלים מסוימים בסגנון הגלישה.
חסרי הפחד יראו יותר אגרסיביים וינסו למשוך את הקצה של הביצועים שלהם. הם מתמקדים ביכולות שלהם.
הזהירים יראו יותר מסוגננים ומלוטשים, אך פחות "מטורפים". הם מתמקדים במגבלות שלהם.
אז איפה אתם ממקמים את עצמכם? אני אישית "זהיר" ומעדיף להכיר במגבלות שלי ולתת בראש בתנאים שבהם אני מרגיש בטוח.
האם הגולש המושלם הוא חסר פחד ובעל טכניקה מושלמת? כנראה שכן, ויש כאלו גולשים (jason polakow?), אבל גם ברמות הגבוהות של גולשי הPWA ניתן לראות הבדלים בסגנון הגלישה בין הטובים ביותר.
בסרט "בחסדי שמיים" שעוסק בגלישת גלים בגלי ענק יש דיון בנושא, וממנו גם שאבתי חלק מהרעיונות שהעליתי כאן. מומלץ!
אלון קפלן - הדרכת גלישה
גלישת רוח, גלים, sup
שעורים / קורסים / סדנאות
סדנאות גלישת רוח בחו"ל
052-3230144
http://www.yamia.co.il" onclick="window.open(this.href);return false;
סמל אישי של משתמש
aharon

שליחה על ידי aharon »

אלון יופי של מאמר ..... מעניין.....סוף סוף מישהו לוקח על עצמו לכתוב משהו רציני . הפסיכולוגיה של הגלישה.
הייתי מוסיף לכתבה שלך את אלמנט הגיל , לדעתי גולשים שהתחילו בגיל צעיר יכולים להרשות לעצמם "לא להאמין באלוהים" אלא רק בעצמם ולנסות עוד לפני שרכשו ממש טכניקה טובה , תרגילים יותר מסוכנים. כמובן שהדבר תלוי מאוד באופיו של כל גולש אולם גולשים כמוני שהתחילו לגלוש רק בגיל 30 הלכו יותר בדרך הבטוחה ....
בעצם מה אני סתם מקשקש אני שפן אוסטרלי מצוי ולכן לא הגעתי לרמות גלישה אתגריות של ממש. אהבתי תמיד יותר גלישה ברוחות קלות למרחקים ארוכים ..... לטייל בין הספוטים. את הריגוש החדש שלי מצאתי בקייט סרפינג, שם יכול כל אחד גם אם הוא בגיל מתקדם כמוני להרגיש שהוא עוד מסוגל לשלוט על כוחות ולנסות ליהיות גם יצירתי בתרגילים .
since1981[img]http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/y/a/m/_/g/a/l/5/3/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200603172339494748/200612200756569015/hatima.jpg[/img]אקי פלקסר0523715696
סמל אישי של משתמש
carmicarmi
איזה_גולש_אתה: גולש קייט

שליחה על ידי carmicarmi »

אלון תודה על ההארה של הנושא. בהחלט אבחנה מעניינת.
אני בצד הזהירים.
דרך אגב, נראה לי שהזהירים מאריכים ימים...

מציע חלוקה קטגורית למספר סוגים של אנשים:
לא מפחד מכלום = מופרע
מפחד ומתגבר = אמיץ
מודע למגבלותיו = זהיר
מפחד ומשותק באופן לא-רציונאלי = מוג לב
סמל אישי של משתמש
doron_hackam

שליחה על ידי doron_hackam »

אני עגלה. גולש כבר מ- 87 עד היום לא יודע לעשות טאק, שום תרגיל נורמאלי אחר.
פרונטים בקושי לצד אחד ובקים - לא שזכור לי. רק בגלים התקדמתי יופי אבל זה לא מצריך יותר מדי אומץ.
hoffman10

דורון

שליחה על ידי hoffman10 »

דורון, אתה ממעיט ברמה שלך ומצטנע.
אבל פחדן אתה בטוח שלא :wink:
שלח תגובה