פניה נרגשת לאלון קפלן

פורום גלישת רוח, גלישת קייט ושייט - windsurf, kitesurf, sailing

מנהלים: batgalim, גולן

שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
carmicarmi
איזה_גולש_אתה: גולש קייט

פניה נרגשת לאלון קפלן

שליחה על ידי carmicarmi »

לא הגיע הזמן לעבור לקייטים?
hoffman10

בהחלט לא

שליחה על ידי hoffman10 »

כרמי, מה זו המיסיונריות הזו :wink: :evil:
יהודה
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה »

כרמי עזוב אותו !!!
מי יגדל דור המשך ....
סמל אישי של משתמש
alonkaplan
יצירת קשר:

שליחה על ידי alonkaplan »

כרמי, תודה על ההזמנה, אבל מבחינתי לא הגיע הזמן לעבור לקייטים. הזמן הזה גם כנראה לא יגיע אלי ואני מודה לך על השאלה שנותנת הזדמנות לבחון את התפתחות ענף הקייט מול גלישת הרוח .
באופן אישי גלישת קייט לא מושכת אותי. יש בקייט דברים יפים ומרשימים (בעיקר קפיצות) ואני שמח שאנשים נהנים מזה ומצאו בקייט את הדרך שלהם ליהנות מהים ולהפיק ממנו את המרב, בהתחשב בתנאי הגלישה שיש לנו בארץ.
אני לא מבין גדול בקייטים, אך למרות זאת אנסה למנות את היתרונות וגם את החסרונות של הענף, וכמו כן אנסה לתת חיזוי לעתיד הענף בעיני.
יתרונות הקייט:
1.פשטות – קל לניוד, תופס מעט מקום ברכב, הכנה ופשוטה ומהירה (אם כי לא יותר מהירה מגלשן רוח!).
2.טוב בתנאים גרועים – נותן פיתרון ברוחות חלשות עד בינוניות (12-18 קשר), בתנאי on shore, בחופים לא נוחים דוגמת הכנסיה.
3.ביצועים – קפיצות גבוהות, זמן אויר, תרגילי קפיצות מורכבים ניתנים לביצוע גם ע"י גולשים "רגילים" ולא רק מקצוענים.
4.התקדמות מהירה – גולש מתחיל יכול להגיע לרמה יחסית גבוהה בזמן קצר יחסית.
5.מרשים – מרשים אנשים בחוף, נהגים בכביש, עוברי אורח שאינם חלק מהספורט. יש בענף הרבה סטייל ואופנתיות, ולא חסרים אנשים שזה חשוב להם. נחשב לדבר הנכון להיום ולעתיד. "גלישת רוח זה שייך לעבר."

חסרונות:
1.בטיחות – נכון, יש שיפור עצום באביזרי הבטיחות והספורט היום הרבה יותר בטוח מבעבר, אבל עדיין מסוכן. מסוכן בחוף ובים. מסכן מתרחצים ונופשים תמימים על החוף, ומסוכן לעוסקים בו, ובעיקר למתחילים.
2.מחייב שטח הנפה גדול בחוף, דבר שמגביל בחופים מסוימים.
3.הנפה והנחתה מחייבים גולש נוסף, ומיומן בתחום (קשה להסתפק בסתם גולש רוח...)
4.רצוי, כמעט חובה, סירת חילוץ בהישג יד, גם ברוח side shore למקרה של תקלות.
5.גרוע בתנאים קיצוניים – רוח חלשה מדי, או שנפסקה, רוח גאסטית, רוח חזקה (לא הרבה גולשים ב-25 קשר ומעלה)
6.ביצועים בגלים – אמנם משתפרים, אבל לא מרשימים כמו רכיבה על גלים עם גלשן רוח או גלשן גלים.

מה יהיה?
כדי לנסות לחזות מה יהיה כדאי אולי להיזכר מה היה: גלישת קייט נולדה מתוך גלישת הרוח. השאלה "האם עברת כבר לקייט?" שייכת לעבר. אז זה היה נחשב כשלב בהתקדמות בגלישה. היום הענף עומד בזכות עצמו ושני הענפים ימשיכו להתקיים זה לצד זה.
לא רבים אולי זוכרים, אבל גם גלישת רוח הייתה פעם אופנתית ומתפתחת במהירות (אי שם בשנות ה-80). זהו שלב טבעי בחיי מוצר חדש, וגם ההתייצבות שבאה לאחר הרגיעה מההיסטריה. לדעתי אנחנו קרובים לנקודת ההתייצבות, שאחריה כמות המצטרפים החדשים לספורט תלך ותרד.
רבות דובר על הפשטות שבקייט. אני כמובן מסכים, אך חושב שפשטותו של הענף עלולה להיות בעוכריו. הפשטות תביא המון גולשים חדשים, שימלאו את החופים, דבר שיגרום להתפרצות של בעיות בטיחות ואולי אף לתאונות קטלניות (קרה כבר בעבר). רצף של תאונות עלול לפגוע בפופולאריות של הענף ולהחזיר אותו לידי "המשוגעים לדבר". כמו כל ספורט אחר.
חסר לי, ואולי אני לא מכיר מספיק, התפתחות של תרבות מסביב לגלישת קייט. בשביל תרבות צריך גם גיבורי תרבות ולא שמעתי על כאלו בקייט. רובי נייש וביורן דנקיירבק בגלישת רוח, קלי סלייטר, אנדי איירונס ורבים אחרים בגלישת גלים, ליירד המילטון בגלישה בגלי ענק. אנשים אלו תרמו להתפתחות ענפי הספורט שלהם והם מוכרים גם מחוץ לעוסקים בתחום. אני לא מכיר גולשי קייט מפורסמים. אני יודע שבתחרויות מנצחים ילדים שעד שהם מגיעים לגיל 17 הם נחשבים כבר לזקנים. קשה להזדהות איתם.
זה דומה לפרי-סטייל בגלישת רוח. התפתחותו המהירה של התחום הרחיקה אותו מרוב הגולשים והשאירה את התרגילים והשמות המסובכים בידי הנערים. יכול להיות שיש תרבות משגשגת בפורומי הקייטים ברשת, אבל בשנות ה-80 אפשר היה להיכנס לחנות ספרים מכובדת ולקנות ספר על "גלשנות רוח".
ולסיום–תשובה לכרמי. אני לא עובר לקייט. אני נהנה מגלישת רוח וגם מגלישת גלים. אני חושב שגם היום, אחרי כ-25 שנות גלישה אני עדיין מאוהב, וכשמאוהבים לא מסתכלים לצדדים...
אלון קפלן - הדרכת גלישה
גלישת רוח, גלים, sup
שעורים / קורסים / סדנאות
סדנאות גלישת רוח בחו"ל
052-3230144
http://www.yamia.co.il" onclick="window.open(this.href);return false;
סמל אישי של משתמש
doron_hackam

שליחה על ידי doron_hackam »

אתה ממלכה, אלון
סמל אישי של משתמש
yael

נכון

שליחה על ידי yael »

מסכימה עם כול מילה. דרך אגב היום רוח מעולה בכינרת
סמל אישי של משתמש
carmicarmi

אלון היקר, לעניות דעתי הכל נכון אבל לא כל כך רלוונטי למצבנו בארץ הקודש (אולי רלוונטי לתושבי מאווי) ואסביר מדוע:
בגלישת רוח יש כמה בעיות שנפתרו בקייט בצורה ממש מושלמת:

1. לוגיסטיקה: אחסנה, גגונים, סיוט בהעמסות, כאבי גב, והצורך לתכנן מראש באיזה יום גולשים, כדי לא לשכוח להעמיס. ואם הגלשן על הגג אז עכשיו צריך לשמור שלא יגנבו. ואם באוטו - שלא יפרצו. פשוט סבל מתמשך.
בקייט הציוד כל הזמן בבגאז', נעול ומוסתר ועוד יש מקום למזוודה. פשוט אין בוג'ראס ואתה בכוננות גלישה מיידית.

2. טווח רוחות להנאה: בגלשני רוח מתחילים ליהנות בערך מ-18 קשר ולכן מי שרוצה לגלוש קבוע בים תיכון פעמיים בשבוע יכול ללכת לחפש... אולי במאווי.
בקייטים אנחנו ממש נהנים מ-12 קשר גאסט 16.
וכך נולד עולם חדש של פעילות ספורטיבית שאפשר לעשות בחיפה בערך 250 ימים בשנה !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - 11 עד 35 קשר.
אני הפסקתי את המנוי בחדר כושר ופשוט גולש קבוע יומיים בשבוע כדי לשמור על כושר.
יש חבר'ה בחיפה שגולשים בשבוע רגיל 3 - 4 ימים ובשבוע מוצלח - 7 ימים (למשל הדר וארז שיטרית).

3. גלים: בגלישת רוח צריך להיות ממש תותח כדי להכנס בים של 2 מטר פלוס, כי טעות קטנה והולך התורן, המפרש וכו'.
בקייט גם גולשים בינוניים (כמוני) יכולים ליהנות בסערת חורף בלי שום בעיה.

4. תרגילים: בגלשני רוח קשה מאד להתקדם. גם בגלל שבארץ יש מעט ימים וגם בגלל שברוב התרגילים טעות יכולה לשבור לך איזה חלק בגוף על התורן (למשל את הראש).
בקייט אין בעיה. מקסימום נופלים למים ולכן ההתקדמות מאד מהירה כי לא פוחדים לנסות. גם הגבהים מטורפים ומגוון התרגילים משוט אינסופי.

5. פשטות: בגלישת רוח לוקח בערך שתי עונות להגיע מ-0 לפלנינג מלא ברצועות ומהפכים. המון תסכון והרוב נושרים בדרך. גם בגלל שזה קשה מבחינת קואורדינציה וגם בגלל שפשוט אין מספיק ימי רוח בארץ.
בקייט צ'יק צ'אק נכנסים לעניין.
גולשי רוח שנכנסים מחדדים בדרך כלל תוך 4 - 8 ימי גלישה ומייד מתחילים קפיצות

דבר נוסף: רובנו לא מכורים לספורט ספציפי, אלא לחיבור לים, לטבע, למהירות, לאדרנלין, לתרגילים וכו'. לי בכלל לא משנה איזה ספורט זה יהיה.
לפני כמה שנים זה היה גלישת רוח. עכשיו קייט פי אלף פרקטי אז לקחתי קייט
בעוד 3 שנים ימציאו משהו חדש יותר פרקטי, יותר מהיר שמכסה 300 ימים בשנה - אין בעיה נעבור לספורט הבא. אני לא אתלבט אפילו דקה.
אסור להיות מקובעים.
hoffman10

תחזיקו אותי:)

שליחה על ידי hoffman10 »

ירון, איך הגעת לזה שגולשי רוח מתחילים להנות ב 18 קשר?
אני גולש ונהנה גם כשהרוח יציבה בין 12-14 קשר עם מפרש 6.5.
אז עובדים קצת בשביל הפלנינג אבל בהחלט נהנים.
סמל אישי של משתמש
alonkaplan
יצירת קשר:

שליחה על ידי alonkaplan »

ירון
מסכים איתך שכולנו בסופו של דבר גולשים בשביל הכיף, והעיקר זה להנות ולבלות במים.
לוגיסטיקה בקייטים אכן פשוטה יותר, אם כי בחוף מחייבת שותף.
כמות ימי הגלישה תלויה גם במקום. חיפה זה מקום מעולה. גולשי הקייט בקיסריה/ בית ינאי/ תל-אביב לא זוכים לכמות כזו של ימים,
ומצד שני גילי סקיני מנצל יותר ימי גלישה בגלשן רוח מאשר הרבה גולשי קייט.
לגבי התקדמות בגלשן רוח - מי שעבר לקייט לפני 5-6 שנים פיספס את מהפכת הגלשנים הרחבים, שהפכו את כל הלימוד וההתקדמות לפשוטים ומהירים יותר.
חסרה לי התייחסות שלך לנושא הבטיחות, הצפיפות במים ומבט לעתידו של הענף.
אלון קפלן - הדרכת גלישה
גלישת רוח, גלים, sup
שעורים / קורסים / סדנאות
סדנאות גלישת רוח בחו"ל
052-3230144
http://www.yamia.co.il" onclick="window.open(this.href);return false;
סמל אישי של משתמש
carmicarmi

'עובדים בשביל פלנינג' זו בדיוק הנקודה רזי.

ב-14 קשר עם גלשן רוח אתה מקלל את הספורט הזה
itayc

...

שליחה על ידי itayc »

מה לגביי התחושה בפלנינג על גלשן 80 ליטר,
לעומת התחושה על המגלש בקייט???
ומה לגביי מהירות סופית?
ומה לגביי התחושה בקפיצה?
חברה, אין מה לעשות, בגלישת רוח אתה עובד הרבה יותר קשה כדי להגיע לרמה סבירה, אבל אתה גם מקבל הרבה יותר!!!
סמל אישי של משתמש
carmicarmi

גלשת קייט?
כי תחושת הפלנינג בקייט היא מדהימה ביחס לתחושה של גלשן רוח.
אני זוכר את הפעם הראשונה שממש גלשתי קייט והייתי פשוט בהלם.
בגלשן רוח התחושה היא מאד כבדה. אחרי קייט זה כמו לעלות על חסק'ה.
בקייט בגלל שהעפיפון מקזז 30 - 50 אחוז מהמשקל שלך, התחושה של קלילות מופלאה. כמו ללכת על המים.
סמל אישי של משתמש
ilan eliyahu

ויכוח סרק

שליחה על ידי ilan eliyahu »

אתם מזכירים לי את הויכוחים המטופשים שרצו אצלי בחנות הראשונה של רוזן ומינץ שפתחתי בכרמל עם כל מיני גולשי גלים....
חבל על הויכוח,
איש איש באמונתו יחיה!
אני אישית התחלתי בגלישת רוח לפני 28 שנה, התחלתי לגלוש גלים לפני עשר שנים, ומחלוצי הקייט בארץ, נהנה מכל רגע בכל ספורט בים, ולפעמים נהנה מההתלבטות האם להרים מצנח או להרכיב מערך, את גלישת הרוח לעולם לא ננטוש שם מצוייה הנשמה, אבל אין ספק שב 15 קשר עדיף להרים קייט, הכול שאלה של אולטימטיביות.

להתראות במים בכל התנאים
סמל אישי של משתמש
הדר

שליחה על ידי הדר »

משלושת ענפי הספורט : גלישת רוח, גלישת קייט וגלישה בסנובורד, אני הכי אוהב ................................................................................................................................................................................................................................................................................. לעשות את כולם ! - :dw2r:

וכמו כל הורה שיש לו 3 ילדים ושואלים אותו את מי הוא הכי אוהב, הוא תמיד יענה : את כולם !
לכל ספורט יש יתרונות וריגושים שאין בספורט אחר :
איפה אפשר להגיע לגבהים מטורפים כמו בקייט ?
איפה אפשר לקבל ריגוש כמו על גל ארוך של 3 מ' כמו בגלישת רוח?
איפה אפשר לדהור במרחבי שדה לבן ובתולי בנוף עוצר נשימה כמו בסנובורד ?
סמל אישי של משתמש
גולן
איזה_גולש_אתה: גולש חספקה
יצירת קשר:

שליחה על ידי גולן »

כידוע בימים אלו אחד מגולשי הרוח הכבדים של בת גלים - גילי סקיני בוחן את ענף הקייטים.
ניסיתי לדובב אותו אתמול על מנת שיוכל להשתתף בדיון הזה אך סקיני מקצוען אמיתי אמר שאין לו כרגע מספיק ידע וניסיון בקייט כדי להביע את דעתו.
סקיני הוסיף ואמר שהוא עובד על זה נמרצות וכאשר יוכל לתת לנו את דעתו הוא ייתן פה תיאור רציני.
נשאר לנו לחכות ולפי הקצב שלו זה יכול להיות די מהר. :ttd:
שלח תגובה