גלישה בסערות החורף - היבט הבטיחות

פורום גלישת רוח, גלישת קייט ושייט - windsurf, kitesurf, sailing

מנהלים: batgalim, גולן

סמל אישי של משתמש
alonkaplan
יצירת קשר:

גלישה בסערות החורף - היבט הבטיחות

שליחה על ידי alonkaplan »

השנה החדשה כבר כאן ואיתה סערות החורף. הסערה האחרנה ביום שישי עוררה אצלי כמה ענייני בטיחות בים שראויים לתזכורת.
גלישה בחורף בכלל ובסערה בפרט היא לא סתם "עוד גלישה", ודורשת היערכות והכנות מיוחדות, אם כי לא מסובכות:
1. לפני תחילת הגלישה יש להסתכל על הים ועל גולשים במים, אם כבר ישנם כאלו, ולנסות לאתר ולהבין - נקודת כניסה ויציאה מהמים, שבירת הגלים ואפשרויות מעבר גלי חוף, זמן שעובר בין התקפות הגלים, מסלול הגלישה הרצוי לתנאי הים.
2. התאמת הציוד - גודל המפרש, סוג הגלשן והכי חשוב-תקינות הציוד! סערה היא לא הזמן לציוד שקרוב לסוף דרכו, כלומר מפרשים מיובשים על סף קריעה, חבלים כנ"ל, ברגים רופפים ברצועות ובסנפיר, עקב חלש עם גומי סדוק וכל מה שעלול להינזק כתוצאה מהפעלת עומס.
הכלל הוא לפי חוק מרפי - כל מה שעלול להשתבש, ישתבש!
3. לא לגלוש לבד! אם יקרה משהו, הגולש חייב לדעת שיש מי שמסכל עליו בים או בחוף.
4. חום הגוף. לא להסתפק רק בחליפת הגלישה. בזמן הפסקה רצוי ללבוש בגד חם מעל החליפה הרטובה. להשתדל לא לתת לגוף להתקרר לאורך זמן, מכיוון שקשה מאד לשקם את חום הגוף כל עוד הגולש רטוב. הדרך הטובה לעשות זאת היא פשוט להמשיך לגלוש ולהישאר בפעילות. בסיום הגלישה מומלץ להחליף לבגדים יבשים לפני קיפול הציוד.
5. במקרה של תקלה חמורה - קריעת מפרש, שבירת גלשן וכד' יש לשאוף להשאר צמודים לגלשן שמשמש ככלי ציפה והצלה, ולהשתדל לא לנטוש ציוד ולשחות לחוף. שהות במים הקרים לאורך זמן יכולה להוביל להיפותרמיה (איבוד חום הגוף) ואף לאפיסת כוחות. אנחנו לא רוצים להגיע לשם.
6. תקלות בים יכולות לקרות לגולשים בכל הרמות, מתחילים ומנוסים. תיכנון הגלישה וההיערכות אליה צריכים להיעשות לפני כל גלישה, ובלי קיצורי דרך.
אל תזלזלו בים, הוא תמיד חזק מאיתנו.
גלישה מהנה ובטוחה לכולם
אלון קפלן - הדרכת גלישה
גלישת רוח, גלים, sup
שעורים / קורסים / סדנאות
סדנאות גלישת רוח בחו"ל
052-3230144
http://www.yamia.co.il" onclick="window.open(this.href);return false;
סמל אישי של משתמש
TheSurfman
יצירת קשר:

שליחה על ידי TheSurfman »

בנוסף לזה תקראו את הכתבה שהייתה בגיליון האחרון של אדרנלין
על התרסקויות של גולשי רוח
הייתי סורק ומעלה אבל אין לי סורק
[img]http://www.surfclub.co.il/wp-content/uploads/2014/03/%D7%A7%D7%99%D7%99%D7%98%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%A7%D7%99%D7%A5-%D7%9C%D7%90%D7%AA%D7%A8.jpg[/img]
סמל אישי של משתמש
carmicarmi
איזה_גולש_אתה: גולש קייט

שליחה על ידי carmicarmi »

סחטיין קפלן, כל מילה בסלע.
hoffman10

אלון קפלן ורון לביא

שליחה על ידי hoffman10 »

אלון קפלן ורון לביא
שדרגתם את הפורום הזה באופן יוצא מן הכלל.
אני מוריד את הכובע לפניכם
תודה!
רזי
סמל אישי של משתמש
carbon fiber

רזי תודה על הפירגון

שליחה על ידי carbon fiber »

זה עושה כיף לראות שאנשים אכן צמאים לידע ולפעמים אין את מי לשאול או פשוט "מתביישים "כן כן אז הנה יש מאגר של ידע עצום עם תותחי ים מלח ומדוזות שלהם היכולת להעביר ידע נסיון עצום וחיוך אז לכולם ערב נעים וחם וכתבה מאוד מעניינת בדרך אליכם .
ואלון קפלן זה חזיר ים אמיתי והמילה חזיר שמורה רק לו :lol: :lol: :lol: :lol: תמיד עם חיוך שזוף ונותן בראש (כבר 25 שנה ) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: איש ים אמיתי מדריך צלילה ספץ, טוב אני כבר מסמיק...................
תמונה
סמל אישי של משתמש
carbon fiber

קרדן שבור מה עושים?????????????????????????

ראשית החוכמה היא כמובן לא להגיע למצב הזה!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!דהיינו ואני מצטט את מרפי ואלון קפלן מה שאמור להשתבש ישתבש!!!!!!!!!!!!!!
הווה אומר לבדוק שנית ושלישית את הציוד ללללללללללללללפפפפפפפפפפננננננננייייייייייייייייייי הכניסה למים להקדיש זמן ומחשבה ולפתור דברים בחוף!!!!!!!!!.
בים דברים מקבלים משנה תוקף עוצמה ומשמעות והסיכויים לפתור אותם ילכו ויקטנו.
נושא של קרדן שבור הוא בר פיתרון והנה הסבר איך עושים את זה (לא סקס תרגעו).
כאשר ניתקת הגומיה מהבסיס כלומר מצב של קרדן שבור ישנם כמה פתרונות ...
א אם הים שקט והמרחק שחיה סביר עד קצר שחיה בהחלט באה בחשבון :lol:
ב כאשר המצב דורש גלישה לחוף קרוב או אולי אפילו חזרה לחוף המוצא פתרון שני הוא כריכת חבל המאריך מתחת לבסיס הצלחת (לא חומוס) נגד כיוון השעון והידוק מקסימאלי התוצאה היא שמערך ישאר מחובר לגלשן אומנם לא בצורה אידיאלית אך כזו שתאפשר חזרה לחוף מבלי להפעיל עומס על האילתור דבר אשר יכול להציל יום גלישה ואפילו במקרים קיצוניים חיים (אני פעם חזרתי במזרחית חולנית לחוף עם קרדן שבור 8O והאמינו לא חוויה נעימה) רק שם אתה מבין כמה החיים יכולים להיות שבירים וחשוב להבין שהחוכמה היא "יש ספק אין ספק " לעצור ולפתור בחוף ולא במים.
בדיקה חוזרת תמיד עוזרת ים הוא מגרש משחקים נהדר כל עוד שהשחקנים מודעים ולא חושבים שהם יודעים הכל גולש חכם נמדד ביכולת שלו לפעמים לוותר על יום גלישה משום שהיכולת שלא לא תואמת את התנאים ציוד רעוע מצב בריאותי לא תקין וכו אזי על תתנו לי לשחות לעומק אחריכם גם את זה עשיתי מספר לא מבוטל של פעמים :lol: וראיתי כבר אנשים נכנסים לגלוש עם סמרטוטי גלישה מגבעת התחמושת לא יאומן אבל אנשים ברי דעת נורמאליים ולא אצטט שמות מצנעת הפרט ואותם חשוב לתקן וללמד בלי לחשוש ולעשות את זה נכון ולא לאצליף משום תגובת נגד של אי רצון ללמוד ומשם הדרך לתאונה קצרה לילה טוב
תמונה
סמל אישי של משתמש
carbon fiber

תזונה ומשמעותה בים

פעמים רבות אני רואה גולשים שלכאורה נראים בכושר חזקים ומה שנקרא סוסים אמיתיים פשוט אחרי שעה גלישה יוצאים לחוף "מפורקים" ואני אגע במונח יותר מאוחר בצורה מפורטת תשושים וללא יכולת ורצון לחזור לים .
אחת הסיבות היא פשוט שאלו אנשים ברמת כושר נמוכה שאינם מוכנים לתנאי הגלישה ומצפים שהגוף יעשה אדפציה ויתן את כל מה שהוא יכול,זו טעות נפוצה אשר משלמים עליה ביוקר ואני אסביר בהמשך
ראשי מי שמכיר אותי יודע שכושר גופני הוא מילת מפתח לאיכות חיים ועל כך אין טעם לפרט :lol: .
יש משפט שאומר כושר אהבה ואמון אלו שלושה דברים שמאוד קשה לאמץ והכי קל לאבד אני לא אעסוק כאן באהבה למרות שאתם רוצים אני יודע אמון זה ידוע וכושר אני אפרט
אחד הדברים שבגינם גוף האדם "מתפרק"הוא תזונה לקויה שלא תואמת את רף הפעילות האישי שלנו
ניקח לדוגמא גלישה בתנאי חורף קרים ,בימים כאלו הגוף נדרש למאמץ עליון כלומר גם לתפקוד אקטיבי (שרירים מחשבה ריכוז שחיה וגלישה ועוד ).
אספקט נוסף הוא חימום עצמי של הגוף ומשם ניגזרת בעית תזונה נכונה.
גופינו מכיל גלוקוז דהיינו סוכרים אשר מספקים לנו את הדלק לתפקוד יומיומי ובמיוחד לפעילות ספורטיבית מאומצת אולם מה קורה כאשר מאגרי הדלק נגמרים ????????? אופס..................הגוף קורס ומראה סימנים של חולשה עייפות ולא לחינם משום שהגוף זקוק למנוחה "דלק " וזמן התאוששות נוסף על הקיים.
את כל הגורמים האלו ממלאת התזונה שלנו (ולא רק ויקטור מר וויצמן או אום שאקר שעל פניו עושה חומוס מעולה ופלאפל מדהים אך לא משם תבוא הישועה)
חלבונים ומדדים גליקמיים הם הדברים אשר בגינם הגוף מראה לנו עד כאן
לכל מזון יש ערך גליקמי מסוים (מהמילה גלוקוז ) למזונות מתוקים מן הסתם יש יותר שוקולד נחשב לגבוה מאוד אך מתפרק מאוד מהר (אפילו נקרא אנרגטור משקר )לכן אני מפרק בכמויות :lol: .
מה שאני נוהג לעשות לפני יום מאומץ זה כמה דברים בערך כשעה לפני ארוחת בוקר שמכילה דגנים דבש ולא יותר מידי משום שהקיבה נוטלת חלק פעיל ביותר בפרוק המזון ולפיכך גוזלת אנרגיה שאנו נצטרך אותה לאחר מכן(מאותה סיבה אנו מרגישים עייפים לאחר ארוחה כבדה בצהריים ).
וחשוב ביותר לשתות מים ולא להגיע לתחושת צמאון או רעב זהו שלב לא תקין לגוף ושם הגוף "אומר לנו אתם פושעים איתי אני נח לי" תנו לי כוח להמשיך" מים מינרליים ולא סתם נקראים כך מכילים את כל המדדים אשר הגוף צורך כגון מלחים סוכרים ועוד,אחד הדברים שאני נעזר בהם הוא סוכר ענבים שאני מוהל אותו במים מינרליים כך שאני מגביר את הערך הגליקמי של המים ותוצאת לוואי היא מים טעימים יותר לשתיה ומזינים יותר .
עוד אופציה היא פירות יבשים שזו פצצה אנרגטית מעולה לגוף במיוחד לנו הגולשים (אני מקים סוכנות לתמרים בים) אז יש לי אינטרס ממעלה ראשונה :lol: קחו איתכם לרכב שקית תמרים ושזיפים יבשים ואתם תראו את ההבדל ותרגישו אותו מהר מאוד בגוף וזמן ההתאוששות שלכם יתקצר .
ישנה עוד אופציה והיא תוספים ספורטיביים מקצועיים אך קצרה היריעה מלעסוק בהם מי שרוצה יכול לשאול אותי ואני אשמח להסביר ושוב אסיים בברכת שהרוח תהיה איתנו ולילה טוב וחמים
תמונה
סמל אישי של משתמש
doron_hackam

שליחה על ידי doron_hackam »

מברוכ רבותי! תזכורת מצויינת. הייתי מזכיר גם את האפשרות לגלוש עם חליפת ציפה בימים הסוערים במיוחד.
hoffman10

עכשיו אומרים לי?

שליחה על ידי hoffman10 »

אז תלמדו מהניסיון שלי.
בשישי הרכבתי את המערך לא טוב.
היתה לי תחושה רעה לגביו אבל חרמנות גלישה זו מחלה קשה.
כבר כשנכנסתי למים הרגשתי שבמפרש אין טיפה כוח ולכן עשיתי יו טרנן לחוף בשביל לתקן. ופה עשיתי את הטעות השנייה שעלתה לי ביום גלישה. איך שהגעתי חזרה לחוף והתחלתי למשוך את הציוד על החול הגיע גאסט חזק ששוב הגביר את החרמנות על כל שיקול דעת הגיוני ולקח אותי חזרה לים (אני כבר אסתדר ונכנסתי בימים יותר חזקים) ופה החל מחול שדים שבסופו ממש לפני שיצאתי החוצה הגיע גל שקבר אותי והמפרש לא נתן מספיק כוח לעבור אותו. מפה נזרקתי לפינה לכמעט לא רוח אם מפרש בלי טיפה כוח לווטרסטארט והדרך אל החוף היתה לא נעימה בכלל.
חשוב לתחזק את השכל שוב עם מקרים כאלה וללמוד מהנסיון.
סמל אישי של משתמש
daniel
יצירת קשר:

שליחה על ידי daniel »

כל הכבוד על הכתבות והתגובות !

כאשר גולשים בבת-גלים, יש מצב שנסחפים לכיוון קזינו. אני מדבר מניסיוני.
לאורך החוף יש מספר נקודות נוחות ליציאה ומסוכנות ליציאה (שוב מניסיוני)
אז אם לא מצליחים לחזור, לשים לב יש שתי נקודות יציאה נוחות עם חול ומעט גלים מתחת ליותבטה.
טיפה מרוחק מהחוף יש סחף חזק מערבה אז כדאי להתקרב מהר לחוף כי שם יש פחות סחף.

אני אבקש מאנשים יותר מנוסים ממני לפרט יותר כי אלו דברים מאוד חשובים למי שלא כ"כ מכיר את החוף.
[url=http://www.batgalim.org.il/forum/viewtopic.php?t=6644]ציוד למכירה[/url]
סמל אישי של משתמש
גולן
איזה_גולש_אתה: גולש חספקה
יצירת קשר:

שליחה על ידי גולן »

אני קיבלתי מארנון דגן עצה פשוטה ביותר:
כאשר מאבדים גובה מול המועדון ומתחילים להיסחף מזרחה לכיוון הקזינו להחליט על נקודה בחוף
(מבחינתי זה הצד המזרחי של האי) שאם עוברים אותה אז לא מנסים לחדד יותר
אלא יורדים בגלישה לחוף ו"מחדדים" בהליכה עם הציוד על הטיילת.
לדעתי אם מקפידים על החוק הזה אפשר לחסוך הרבה כסף :wink:
סמל אישי של משתמש
carbon fiber

מסכים עם כל מילה

כלומר עם ההצעה של ארנון כלומר לקבוע נקודה שמגיעים אליה ולהחליט שזהו מכאן אני גולש לחוף ויש להקפיד שמגיעים לחוף לשמור על התורן כלומר לא להפיל אותו ולזרוק אותו בגלל עייפות מחשש לשבירה בגלל עייפות וכו או סלעים דוקרים ברגליים וחתכים
תמונה
hoffman10

פה אני מסכים אם רון

שליחה על ידי hoffman10 »

פה אני מסכים אם רון.
אחת הבעיות בבת גלים היא תופעת השאיבה.
כשגל עולה על החוף, בגלל השיפוע הים חוזר אחורה ויוצר זרם חזק שמושך את הציוד פנימה ומפעיל לחץ חזק מאד על המערך. לא פעם ולא פעמים ראיתי גולשים שלא מכירים את בת גלים מוצירים ציוד מהמים כדווקא הגלשן נמשך החוצה קודם והמערך נשאר במים. אחרי כמה שניות באה משיכה ו............
קראאאאאאק התורן נשבר :cry:
ביציאה מהמים מחזיקים את המפרש באוויר ורק אחרי כן מתעסקים עם הגלשן שממילא צף על המים ולא שוקע.
לגבי הסלעים, ראיתי בשישי שיש גרבי צלילה שמשמשות חלק מהגולשים.
אני אקנה זוג כזה. נראה שזה טוב קם נגד הקור וגם נגד הבוצנים שתקועים בסלעי החוף וחותכים בבשר כמו סכיני גילוח :evil:
סמל אישי של משתמש
בוננזה

שליחה על ידי בוננזה »

איפה יש גרבים כאלו וכמה זה אמור לעלות בערך?
זה נוח?
סמל אישי של משתמש
doron_hackam

שליחה על ידי doron_hackam »

guys יש עוד עניין של זרם (בכוון הנכון - כלומר מערבי - שלוקח אותך מערבה) ונמצא ממש צמוד לשובר הגלים. גם אם מפספסים את חלקת החול שצמודה לאי ממזרח אפשר לצוף שניים שלושה מטרים מן השובר ולהסחף אליה חזרה. זה יותר נחמד מאשר לנסות ולמצוא מקום ירידה באיזור הקזינו או הלאה משם. לכן גם אם מפספסים את חלקת החול, עדיין שווה לנסות לגלוש או לשחות לכיוון שובר הגלים ולהיעצר שניים שלושה מטר לפניו ואז לצוף או לשחות חזרה מערבה לכיוון נקודת החול.
שלח תגובה