ניתוח מערכות מזג אויר שמביאות איתן רוח ונחת לגולשי הרוח...

פורום גלישת רוח, גלישת קייט ושייט - windsurf, kitesurf, sailing

מנהלים: batgalim, גולן

סמל אישי של משתמש
lapid

ניתוח מערכות מזג אויר שמביאות איתן רוח ונחת לגולשי הרוח...

שליחה על ידי lapid »

קודם כל נאחל חג שמח לכל גולשי הפורום,
ראשית, למי שלא מכיר אותי קוראים לי רוני ואני ממעגן מיכאל וגולש לא מעט בבת גלים.
בנוסף אני סטודנט בחוג לגאופיזיקה באונ' ת"א בתחום מדעי האטמוספירה.
בגלל היותי גולש, החלטתי לנצל את הידע ומקורות המידע שלי באונ' לנתח קצת יותר לעומק את תופעות המז"א שאנחנו מקבלים כמובן מאליו.

לכבוד עונת הצפוניות המדשדשת החלטתי להקדיש כתבה זאת לרוח האהובה על כולנו- הצפונית...
ראשית נרצה להבין את סוגי הצפונית השונים תוך התמקדות בצפונית "המצוייה" הפוקדת אותנו בסתיו ובאביב.
את סוגי הצפוניות נחלק לשני קבוצות, אחת הקשורה במשטר הבריזה ואחת שלא קשורה.
עם הקבוצה שלא קשורה לבריזה נמנה את הצפניות שנקבל אחרי מעבר של שקע קפריסאי שחלף אותנו מזרחה, שקע שרבי שחולף אותנו מדרום וגם גורם לצפוניות חזקות.
עם הקבוצה שקשורה בבריזה נמנה את הצפונית המצוייה ואת הצפוניות הנדירות בקיץ.
למען הסר כל ספק, הצפונית המצוייה היא בריזה מן המניין שמספר גורמים ששילובם ביחד גורם לה להתחזק ולהצפין.
השאלה שצריכה להשאל כאן היא מדוע בריזה ים תכונית רגילה שבדרך כלל נושבת בעוצמה של10-15 קשר מתחזקת עד 30 קשר ומסתובבת צפונה.
על השאלה הזאת אני אנסה לענות.
התשובה נעוצה בהשפעתו של אפיק ים סוף וגרדיאנט הטמפ' בין הים ליבשה-הבריזה.
על מנת לקבל בריזה תקינה אנו צריכים מצב סינפטי שהוא נטול השפעות סינופטיות כגון שקעים, רמות, חזיתות וכו.. במצב כזה משטר הבריזה יחל לתפקד כאמצעי להשוואת הטמפ' בין הים לחוף. החוף שמתחמם מהר במהלך הבוקר גורם לאויר להתפשט בעיקר כלפי מעלה, כאשר הוא נחסם בשכבת אינברסיה שלא נותנת לא לעלות כלפי מעלה הוא מוצא את דרכו מערבה לכיוון הים, שם הוא מתקרר ושוקע (בגלל טמפ' הים הנמוכה יחסית) האויר ששוקע נתקל בפני הים ווכתואצה מכך מתחיל לנשוב בכיוון החוף.
ככל שנגדיל את הפרש הטמפ' בין הים לחוף כך תתחזק הבריזה, לכן ישנו יתרון לצפוניות באביב משתי סיבות: אורך היום גדול יותר מאורך היום בסתיו וזה נותן הפשרות ליבשה להתחמם יותר, ובנוסף הפרש הטמפ' בין הים ליבשה מגיע לשיאו בזמן זה.

בשלב זה נכנס אפיק מים סוף לפעולה.
בעונות המעבר נשלח אלינו אפיק צר לאורך ים סוף כתוצאה מפעילות של שקע באזור סודן. בדרך כלל מצב זה מביא איתו רוחות חלשות ברוב אזורי הארץ, אבל בגלל מבנה האפיק שצירו עובר מעל הארץ, נקבל באזורינו רוח צפונית מזרחית קלה- מתונה.
וכאן מתרחש המצב החשוב ביותר להיווצרות הצפונית, הרוחות הצ. מזרחיות נושבות במהלך הבוקר כאשר הבריזה חלשה, מצב זה גורם לעיכוב בחדירת הבריזה ליבשה וצינון הטמפ' וכותצאה מכך היבשה מתחממת מהר מאוד וכתוצקה מכך גדל גרדיאנט הטמפ' מצב זה נפיץ מאוד. וכאשר הרוחות המזרחיות לא יכולות להתנגד יותר לבריזה,
ישנה קריסה מהירה מאוד של המזרחיות וחדירה של הבריזה ליבשה, הסיבה לחיגת הרוח צפונה היא השקול הוקטורי הקיים בין הרוחות הצפון מזרחיות לבריזה הצפון מערבית והשקול הוקטורי יוצר רוח מכיוון צפון- צפון מערב.
עם הקרבה לשקיעה כל התהליך נחלש עקב התקררות היבשה.

עד כאן,
אשמח לתגובותיכם... ובהמשך נדון בברבנזות הידועות של יוני
חג שמח
רוני
סמל אישי של משתמש
flaka

שליחה על ידי flaka »

[[/b]כרמי כאילו שבקשתי מליון דולר ,תפנים!!!!!את הכתוב.
סמל אישי של משתמש
danasolav

שליחה על ידי danasolav »

פששש רוני, איזה השקעה... כבוד לחוג! פנחס היה גאה בך...
רק עכשיו שמתי לב שכל פעם שגולש אחד מסיים את התואר, גולש אחר מתחיל.
כשזומר סיים אני התחלתי, כשאני סיימתי רוני התחיל, ומי הגולש שיתחיל השנה כדי להמשיך את המסורת?!? יש מתנדבים?
urotman

שליחה על ידי urotman »

כתבה מעניינת וכול הכבוד על ההשקעה.
האם ישנם סימנים מוקדמים בבוקר או לילה לפני שניתן לזהות בעזרתם צפונית משובחת?
סמל אישי של משתמש
lapid

בהחלט ישנה כמה סימנים שיכולים להעיד על צפונית

שליחה על ידי lapid »

המודלים לא תמיד מצליחים להבין את האינטרקציה בין הבריזה למזרחית של הבוקר,
המודל היחיד שלדעתי קולע לא רע בצפוניות הוא המודל היווני-SKIRON.
לגבי סימנים-
אז כמו שאמרתי מקודם, חייבים שהשטח יהיה נקי ממערכות מזג אויר גדולות ושולטות.
ב. רצוי מאוד שהלילה יהיה בהיר כיוון שעננות בשעות הבוקר מעכבת את התחממות היבשה ופוגעת במשטר הבריזה.
ג. כיוון שאפיק מים סוף היא מערכת מזג אויר חצי סטטית, (שלא כמו שקע שמסתלק מהר מזרחה) ולכן ישנו רצף של כמה ימים של צפונית, הזמן שלוקח לאפיק להתעמק פלוס הזמן שלוקח לו לפנות את השטח.
ולכן נקבל את שיא הצפונית ביום השני או השלישי של הרצף.
ד. כמובן שאסור שתיווצר עננות במהלך היום ותשמיד את הרוח מהר עקב קירור היבשה ראו דוגמא את היום בצהרים.
ה. יש עוד אינדיקציה טובה לפי העשן שנפלט מארובות תחנות הכח, שמעיד על מידת יציבות האטמוספירה, אבל אני לא בטוח ב100% לגבי הקשר בינה לבין הצפונית, אני צריך לחקור את זה עוד קצת לפני שאני אתן תשובה בדוקה.
עד כאן,
אשמח לענות על שאלות נוספות כמיטב יכולתי...
סמל אישי של משתמש
lapid

מפה סינופטית שמדגימה את המצב שיוצר צפונית

שליחה על ידי lapid »

תמונה
סמל אישי של משתמש
הדר

שליחה על ידי הדר »

רוני אהלן
מה שכתבת כאן בעניין מערכות מזג-האוויר מעניין,כנראה, לא מעט אנשים.
חייב להתוודות על האמת : אלי זה לא כ"כ "מדבר".
השאלה המתחייבת היא : האם מהידע שרכשת בנושא, אתה מסוגל לחזות ברמת דיוק טובה התפתחות של צפונית משמעותית ?או במילים אחרות : האם אתה יכול להתריע יום או יומיים לפני צפונית שעולה על 14 קשר ?
אם כן - אתה נכס צאן ברזל לקהילה 8)
אם לא - לא נורא ! תמשיך ללמוד , להתעניין, ולהבין איך התפתחה הצפונית של אתמול - :lol:
---------------------------------------
הדר . 052-2414444 . חיפה
---------------------------------------

משפט סיני עתיק :"גרם אחד של תרגול עולה על טונה של תאוריה"
סמל אישי של משתמש
אברהם

הסבר מענין

שליחה על ידי אברהם »

אם ככה אני מבין שבקיץ אין צפוניות כיוון שאין אפיק ים סוף ונשאר רק תרומת הרוח הדרום מערבית של האפיק הפרסי.

אגב כגולש בבת גלים בעיקר אני לא אוהב צפוניות ומעדיף את הבריזה הדרום מערבית של הקיץ
סמל אישי של משתמש
lapid

ישנו קושי רב בחיזוי צפונית, הקושי נובע הסיבה

שליחה על ידי lapid »

שאפיק מים סוף היא מערכת דרומית, ושכזאת יש מעט מאוד נתוני תצפית עליה באזורי המדבריות בגלל שמדינות ערב לא מציבות תצפיות סדירות שגורמות למודלים לאי וודאות גדולה (המודלים מוזנים בנתוני המדידות בכל העולם), לפיכך קשה לסמוך רק על המודלים בחיזוי צפונית ויש להעזר באינטואיציה טובה.
אני אישית מנסה להשוות כל הזמן את המציאות למודלים ולמצוא רמזים במודלים שיעידו על צפונית...
סמל אישי של משתמש
adizomer

שליחה על ידי adizomer »

כבוד לחוג!!!
:o :o :o
סמל אישי של משתמש
roniza
יצירת קשר:

אולי היום

שליחה על ידי roniza »

חברה, אני לא מבין הרבה במפות סינופטיות אבל מה שאני כן מבין זה שיש היום סיכוי לצפונית.
סמל אישי של משתמש
alonkaplan
יצירת קשר:

שליחה על ידי alonkaplan »

הדר -
מבין את גישתך "הסברים יפים ומדעיים, אבל מתי תהיה רוח?"
אז קודם כל ההסבר של רוני הוא יפה ומדעי וחשוב למתעניינים. לדעתי שילוב של הבנה מדעית עם ניסיון אמיתי ומעקב אחר הנעשה בים מספקים תשובות לאורך זמן.
אתה יכול להסתכל במצגת שהכנתי ומופיעה באתר שלי בסעיף הכתבות "רוחות וגלים בעונות השנה". http://alonkaplan.co.nr/
שים לב לשקופית "רוחות וגלים וחגי ישראל" הנמצאת לקראת הסוף. נותנת נקודת מבט נוספת בנושא החיזוי לחופי ישראל.
אלון קפלן - הדרכת גלישה
גלישת רוח, גלים, sup
שעורים / קורסים / סדנאות
סדנאות גלישת רוח בחו"ל
052-3230144
http://www.yamia.co.il" onclick="window.open(this.href);return false;
סמל אישי של משתמש
flaka

שליחה על ידי flaka »

אני יודע רק דבר 1 את הצפונית של אתמול 20 עד 25 קשר מפרשים של 5 עד 4.5 אף אחד לא ראה אז..........................
סמל אישי של משתמש
zvig

שליחה על ידי zvig »

החבר'ה מבצת דיווחו שגלשו עם 4.5- 5.0. אולי זה הזמן להתנצל ולהחזיר את
כרמי לתפקד....

כרמי תן בבקשה פרשנות לדיווחי מזג האויר היום ומחר.....

תודה
סמל אישי של משתמש
לוציפר

כל הכבוד

שליחה על ידי לוציפר »

נשמח לקרוא ולהחכים
רק תביא דרומית מערבית...
שלח תגובה