ת'רד סלעים (בטיחות)

פורום גלישת רוח, גלישת קייט ושייט - windsurf, kitesurf, sailing

מנהלים: batgalim, גולן

שלח תגובה
hoffman10

ת'רד סלעים (בטיחות)

שליחה על ידי hoffman10 »

לא שאין לי הרבה מה ל'שות בשבת בבוקר אבל חשבתי ששחשוב מאד לפתוח ת'רד עצמאי לנושא הזה כי הבטיחות חשובה לכולנו בספורט הזה.
בעקבות מקרה קורזיץ והסלעים בהוואי חשבתי שכדאי לתת כמה טיפים בעניין במיוחד למתחילים ולאלה שאין להם מספיק ניסיון בעניין.

קודם כל מניעה היא הדרך הכי טובה לא להגיע למצב של סכנת חיים בכל תחום.
והפירוש לגולש הרוח הוא להיות מודע כל הזמן למצב של הים וליכולת שלו להתמודד עם התנאים. אם יש ספק אז אין ספק.

גולשים שנכנסים בבת גלים כשיש רוח וגלים יודעים שהסכנה הגדולה ביותר חוץ מטביעה היא לרדת על הסלעים. גל אחד חזק מדי ואפשר במקרה הטוב להישרט, במקרה הבינוני לשבור רגל ובמקרה הרע לקפח חיים. לכן המניעה העיקרית היא לא להתקרב לשוברים וגם לא במקרה.

איך עושים את זה? ביציאה מחדדים וגם בחזרה אם צריך. אפילו עם זה אומר שצריכים לצאת מהפלינינג! גם כשמרגישים שהרוח יורדת כדאי לצאת החוצה מייד ולא להתמהמה כי הירידה הזו יכולה להביא גם גולש מנוסה מול הסלעים.

אם כבר התקרבתם לסלעים אז לא בושה לעשות סיבוב או מהפך כשאפשר.
ואם נפלתם למים אז להרים מיד אבל בלי פאניקה לווטרסטארט מהחוף החוצה ולחדד.

בבת גלים יש כמה יציאות אפשריות בין השוברים השונים. אם קיים סיכון לרדת על הסלעים אז עדיף לעשות דאונווינד ולצאת בלגונות שבין השוברים.
אגב בלגונות האלו קיים זרם חזק מאד לתוך הים כשיש סערה ולכן הוצאת הציוד יכולה להיות בעייתית לגולש רוח. הצעה קטנה היא לתפוש את המפרש כי הזרם מושך אותו למטה ויכול לשבור את התורן ביציאה.

אם כלו כל הקיצין והגלים מדביקים אותך לסלעים חייבים לעזוב את הציוד עם כל הנזק הכספי והצער הכרוך בכך. בכל מקרה עדיף שהפנים של הגולש יהיו כלפי הסלעים.
אפשרות אחרת היא לשים את הציוד בינך ובין הסלעים ואז כשהגל מצמיד אותך לסלעים להשתמש בציוד כחייץ כי הציוד פתות מסוכן מהסלעים והחורים שביניהם.
אגב, לפעמים הטיפוס הזה על הסלעים כשהציוד הוא מגן לפניך יכול להציל לא רק חיים אלא גם את הציוד עצמו בזמן הטיפוס (זה יכול לצאת לפעמים עם מעט שריטות וחבלות אך לא משהו רציני). כשהציוד "מטפס אתך" ומונח על הסלעים (לא נזרק עליהם!) תמיד קיים סיכוי שכל גל שירים את הגולש והציוד יותר למעלה ירחיק אותו ואת הציוד מאזור הסכנה למטה. ואז אפשר לטפס ולהשתמש ביד אחת שמחזיקה במפרש/תורן ולמשוך את הציוד בעדינות על הסלעים עד שיוצאים מאזור הסכנה ואפשר לפרק אותו.

אם עזבתם את הציוד כפרה לחייכם, חייבים לטפס שפניכם לכיוון השובר.
הטיפוס תמיד כשהפנים כלפי הסלעים, הידיים פרושות קדימה וגם הרגליים מכופפות כמה שאפשר וזאת על מנת שהגפיים יהיו קפיצים וישמשו באלאנס נגד הגלים.
לטפס לאט ובזהירות רבה ואם זאת להיות גמישים וקפיציים. בכל מקרה לא להיכנס לפאניקה!! כי הפאניקה היא האמא של התקלות והתאונות.
כשמוטחים על ידי הגלים הידיים והרגליים מתנגדים לכח של הגלים אבל לא בנוקשות כי החלקה אחת והרגל יכולה להיכנס למרווח בין הסלעים ואז נשרטים או שוברים רגל. הכל בזהירות רבה מאד עד כמה שאפשר. רצוי לא למהר ולבחור את נתיב העלייה כמה שאפשר. כמו שהגל יכול לשבור הוא גם יכול לסייע בטיפוס כשהוא דוחף את הגולש כלפי מעלה.

הסלעים שנמצאים מעל לתחום הכרית בגובה של עד 50 ס"מ מעל קו הייחוס קרי הקו הממוצע של הגיאות והשפל מכוסים בדרך כלל באצות. חלקן אנדוליטיות אבל הבעייתיות הן אפיליטית (על סלעיות). יש מגוון רב של אצות אבל המסוכנות בהן הן הציאנובקטריה (אצות כחוליות). אצות אלו שנתונות לתנאי יובש קיצוני עשירות בחומר ג'לטיני אותו הן מפרישות על מנת למנוע התייבשות בזמן בו הים נמוך. החומר חלקלק ויכול לגרום להחלקה ופגיעה בראש בזמן הטיפוס לכן יש לשים לב לצבע שעל הסלע ולטפס לאט ולא בתנופה כי החלקה על סלעים כאלה ו..אללה יוסטור.
עדיף לטפס על סלעים שצבעם לא שחור או ירקרק מבריק אלא אם אין ברירה אחרת.

לפעמים הגולש נופל עם הציוד קרוב מאד לקצה השובר ואז קיימים שיקולים אחרים.
אם נפלת ואפשר לדרוך על הקרקע ליד קצה השובר אפשר לשחות או ללכת הצידה במקביל לקצה השובר ולהחזיק את הקצה של המפרש ליד התורן כך שניתן למשוך את הציוד החוצה מהאזור התחתון שליד התחלת או סוף השובר.

סליחה על החפירות אבל חשבתי שזה חשוב לצורך הבטיחות.
אשמח לתוספות וחוות דעת נוספות ובטוח שיש אנשים עם דעות שונות בעניין.

טיפ אחרון לגולשים בבת גלים.
אני יודע שזה לא קול לגלוש עם נעליים אבל אחרי שנשרטתי נחתכתי ואפילו נתקע לי בזנט ברגל על החוף בקיץ של שנה שעברה בזמן פירוק ציוד על החוף, המצלתי לכם לקנות נעלי ים. יש פה הרבה גולשים מנוסים שמשתמשים בנעליים כאלה.
זה טיפ טיפה פחות כיף בגלישה אבל יותר בטוח לרגליים!
והכי חשוב, זה שומר שלא תשביתו את הנאת הגלישה בגלל פציעות רגל טורדניות.
עוד הצעה זה לבחור נעליים עם שרוול כדי שהחול לא ייכנס פנימה.
סמל אישי של משתמש
ilay
איזה_גולש_אתה: גולש קייט

שליחה על ידי ilay »

את הסערה האחרונה סיימתי על השובר של הקזינו,וזה מצולם.
בגלל שהייתי עם גרביים,ולצערי כבר יצאתי על שוברים,אפשר לראות דוגמא ללמה לצאת עם הפנים לסלעים :wink:
שכבר עמדתי,נשבר גל נוסף וזרק אותי קדימה.אם לא הייתי משתמש בגלשן כמגן-אלוהים ישמור...עדיף פיצוץ של 200 שקל בגלשן מחור מקביל בפנים שהיה יכול לגמור אותי. אז וואלה,יש משהו במה שכתבת,אבל הכי נכן לא להית שם.
ממש בסוף הסרט אפשר לראות את הגל שזורק אותי אחרי שכבר עמדתי...
אגב-הקייט חזר לחיים,ותקין לחלוטין-להלן קייט שודים
[youtube]http://www.youtube.com/v/VMiFhcrHHvk[/youtube]
hoffman10

לא יאמן שהקייט עבר את זה בשלום

שליחה על ידי hoffman10 »

עילי, יצא לי לראות את הסרטון כשהעלית אותו בפעם הקודמת.
אני לצערי לא תמיד לומד מהניסיון ונוטה לעיתים רחוקות להגיע לאזורים הבעייתיים האלו כמוך, כמו אורן, הדר, ענבר ועוד רבים שמבקרים שם הרבה יותר ממני מבחירה אבל בקייט הסכנה גדולה שבעתיים כי אם הקייט מתכבס אז אללה יוסטור. בגלשן רוח אפשר לעשות ווטרסטארט או ביץ סטארט ולצאת לים.
את השחיטות והכניסה הרדיקאלית בגל כדאי לעשות רחוק מהחוף כי אז גם אם הגל סוחט אותך בלי המרכך יש מספיק זמן להחליט מה לעשות.
שווה לוותר על הגלים שלייד הסלעים בשביל לתפוס עוד כמה גלים יותר בעומק.
עוד דבר, לייד הקזינו והשוברים יש לפעמים הסתרה של הרוח שלא משאירה מקום לטעויות.
סמל אישי של משתמש
TISAN123

שליחה על ידי TISAN123 »

הוספתי לרשימת המאמרים והדיונים של הפורום{מופיע בדביק בתחילת העמוד הראשי של הפורום}
http://www.facebook.com/profile.php?id=1119388543

תבלינים עושים ללשון מה שצבעים עושים לעיניים...
שלח תגובה